Spójrzmy na czas z innej perspektywy. Sekunda wydaje nam się bardzo krótkim okresem. Wszystko jednak zależy od tego jak ją potraktujemy bo przez tak pozornie krótki czas może się wydarzyć bardzo wiele rzeczy
- w sekundę światło pokona cały dystans ziemi do księżyca
- w ciągu jednej sekundy na świecie umrze dwoje ludzi
- w dużo mniej niż sekundę zdążył powstać nasz cały wszechświat
I tak sekundy tworzą minuty
Minuty tworzą godziny
Godziny dni
Dni miesiące
Miesiące lata
I całe szczęście że ludzkość wymyśliła przekształcanie jednostek czasu ponieważ jako ludzie nie mamy zdolności ogarniania bardzo dużych liczb. Wyobraźcie sobie co by było gdybyśmy mieli mierzyć czas po prostu w sekundach. To byłoby dla nas całkowicie nieogarnialne. Milion wydaje nam się dużą liczbą. Tymczasem milion sekund to zaledwie niecałe dwa tygodnie. Za to miliard to dla nas przecież raptem tylko trzy zera więcej. Obie te liczby wydają nam się na tyle astronomiczne że nie czujemy między nimi wielkiej różnicy. Tymczasem miliard sekund to ponad 31 lat!
Jest bardzo duża przepaść między tymi dwoma wartościami.
Warto o tym pamiętać i zdawać sobie sprawę ze skali wielkich liczb i różnicy między nimi, gdy w mediach słyszymy że ktoś nie dopełnił swoich obowiązków za grube sumy.
Spójrz na te kropki: jest ich dość sporo, ale spokojnie jesteśmy w stanie je ogarnąć rozumem.
To na co patrzysz, to jest sto lat. Wyrażone w tygodniach.
Odejmijmy od tego tyle tygodni ile zdążyłeś już przeżyć – dla obliczeń załóżmy że masz 25 lat. Jeśli będziesz żył tyle ile mniej więcej przeciętny Polak, to od tego będziemy musieli Ci odjąć jeszcze ponad 20 lat.
To co teraz widzisz to są wszystkie tygodnie jakie zostały Ci do końca życia.